08 cze 2018

Jak Przebiega Weryfikacja w Bazach Dłużników?

Bazy dłużników działające w Polsce cechują się między innymi tym, że skrupulatnie weryfikują każdy zgłaszany im przypadek. Jeżeli wierzyciel posiada problem z odzyskaniem pieniędzy od osoby której udzielił pożyczkę, to prawidłowym posunięciem będzie zgłoszenie go do baz dłużników, jak jednak wpisać kogoś do takiego rejestru?

Jak dodać wpis do bazy dłużników?

W celu umieszczenia kogoś w określonej bazie, należy potwierdzić stan rzeczy poprzez tytuł wykonawczy, jak np. wyrok sądu nawołujący do uiszczenia odszkodowania.

Wpisanie kogoś do baz jest bezpłatne, dzięki czemu każda osoba borykająca się z kłopotliwym pożyczkobiorcą może mieć zwiększona nadzieję na szybsze odzyskanie utraconego kapitału. Do baz można wpisać nie tylko osoby zwlekające z oddaniem pożyczki gotówkowej, lecz także choćby nierzetelnego pracodawcę, który odmawia wypłacanie pensji za wykonaną pracę.

 

Kiedy można kogoś zgłosić do baz dłużników?

Jest to możliwe w momencie gdy:

  • okres zaległości spłaty przekracza 60 dni,
  • osoba ta została poinformowana o możliwości wpisu do BIG w przypadku nie dokonania spłaty,
  • złożenie do sądu wniosku o wydanie nakazy zapłaty,

 

 

Jak sprawdzić czy ktoś jest w bazie dłużników?

Wielu ludzi dziwi fakt, że w bazach nie ma dostępnej wyszukiwarki, która umożliwiałaby szybkie zweryfikowanie tego, czy ktoś w nich figuruje. Dane te są dopiero udostępniane na prośbę podmiotów posiadających zawartą umowę z określonym BIG. Oznacza to, że nie wszyscy chętni otrzymają odpowiedź – nie można zatem z czystej ciekawości sprawdzić, czy aby z płatnościami nie zalega nasz kolega z pracy, kuzyn, kolega. Sprawdzenie choćby samego siebie wymaga nieco więcej niż podanie określonego peselu.

Jest to spowodowane tym, że wgląd w te rzeczy powinny mieć wyłącznie osoby posiadające w tym rzeczywisty interes, dla których te informacje są istotne.

 

Czym się różnią bazy – KRD i BIK to jedno i to samo?

jakie bazy dluznikowNie. Poszczególne bazy rządzą się innymi prawami, zatem trudno o podanie informacji, które dotyczyłyby ich wszystkich jednakowo.

Przykładowo – O ile BIK odpowiada za zbieranie informacji względem kredytów oraz pożyczek, to KRD zajmuje się przetwarzaniem danych rozmaitych dłużników: mieszkaniowych, telekomunikacyjnych, alimentacyjnych oraz wielu innych.