07 cze 2018

Bazy Dłużników w Polsce

Baza Danych O Dłużnikach

Bazy Dłużników w PL

Wszyscy, którzy kiedykolwiek ubiegali się o kredyt bądź pożyczkę w innej formie, definitywnie słyszeli o bazach dłużników, za pomocą których sprawdzana jest rzetelność wnioskodawcy w kwestii spłacania zobowiązań finansowych.

Do bazy dłużników można trafić jednak nie tylko za niespłacanie kredytu, lecz także za nieuiszczanie opłat za rachunki czy zaległości w spłacaniu alimentów.

Prężnie rozwijający się rynek finansowy sprawia wrażenie, jakoby na pożyczkę mógł liczyć niemal każdy – czy rzeczywiście tak jest?

Nie do końca. O ile firmy pożyczkowe są w stanie zapewnić gotówkę już nawet w kilkanaście minut, to większość z nich przeprowadza dokładną weryfikację wnioskodawcy właśnie w bazach dłużników, w których gromadzone są dane odnośnie osób niespłacających zobowiązań.

Należy jednak pamiętać, że firmy te zazwyczaj nie przeprowadzają weryfikacji klienta we wszystkich dostępnych bazach, a jedynie jednej lub kilku wybranych. Właśnie na takiej zasadzie działają wszystkie firmy oferujące pożyczki chwilówki bez baz, które w swoich ogłoszeniach i reklamach piszą że nie sprawdzają baz BIK i BIG, natomiast zdolność kredytową weryfikują w KRD lub ERIF lub w swoich wewnętrznych bazach danych.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze bazy dłużników dostępne w Polsce:

Krajowy Rejestr Długów

pozyczki bez krd

Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych baz łużników w naszym kraju. W bazie tej może się znaleźć każda osoba, której dług przekracza kwotę 200 zł (w przypadku osób fizycznych) lub 500 zł (w przypadku przedsiębiorców).

Aby dany dłużnik został umieszczony w KRD musi jednak minąć okres 60 dni od terminu, który został wyznaczony na spłatę długu.  W momencie gdy zostanie on zaś spłacony, wierzyciel powinien w okresie 14 dni usunąć wpis dotyczący dłużnika.

Kto może dokonać wpisu do KRD?

Może być to każda osoba posiadająca umowę stanowiącą dowód tego, że dłużnik zalega ze spłatą zobowiązania.

Sprawdzanie historii KRD?

Jeżeli chcemy sprawdzić swoją sytuację, wystarczy zarejestrować się w serwisie rejestru, a następnie sprawdzić raport odnoszący się do naszej osoby. Proces ten jest szybki i pozwala na zweryfikowanie statusu w Krajowym Rejestrze Długów.

 

Biuro Informacji Kredytowej

pozyczki bez bikTo właśnie do niego trafiają wszelki informacje dotyczące zaciągniętych kredytach uzyskanych w bankach oraz SKOKach. BIK zbiera raport zarówno te pozytywne (spłacone w terminie), jak i negatywne (niespłacenie zaległości w określonym przez umowę terminie). Umieszczone w BIK informacje mogą jednak zostać usunięte, gdy wpłynie odwołanie od osoby, której one dotyczą. Nie jest to jednak jedyny sposób, gdyż zostają one usunięte również w przypadku upłynięcia 5-letniego okresu przetwarzania informacji dotyczących klienta.

Jak sprawdzić swój BIK?

Wystarczy zarejestrować się na stronie bazy, a następnie zweryfikować swój status.

 

 

Rejestr dłużników BIG InfoMonitor

pozyczki bez baz bigBIG InfoMonitor służy wymianie informacji pomiędzy bankami. Znajdują się w nim solidne dane dotyczące wywiązywania się z długów zarówno osób fizycznych, jak i firm. Zbierane informacje są przekazywane nie tylko bankom, lecz także instytucjom pozabankowym. Jeżeli zatem nie spłaciło się określonego zobowiązania w czasie, to można liczyć na zostanie wpisanym w tenże rejestr.

Jeżeli chce się zweryfikować swój status w BIG, można to uczynić za pomocą serwisu internetowego BIG.

 

Rejestr dłużników ERIF

rejestr dluznikow erif

Jest to biuro informacji gospodarczej, które przynależy do Grupy Kapitałowej KRUK.
Klienci korzystający z usług tego rejestru mogą zweryfikować, czy na obecnej liście dłużników nie znajduje się np. deweloper, z którego oferty chcą skorzystać.

Wpisanie określonej osoby/firmy do ERIF jest równoznaczne z spadkiem wiarygodności finansowej danego podmiotu, co często przyczynia się do szybszego uregulowania zobowiązania finansowego.

 

 

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – KBIG

baza dluznikow wpis do kbig

Biuro to zapewnia dostęp do aktualnej i przejrzystych informacji o charakterystyce gospodarczej, przez co przyczynia się do uniknięcia zatorów płatniczych w relacjach biznesowych oraz umożliwia tworzenie pozytywnej historii płatniczej.

 

 

Czemu służą bazy dłużników?

Na zdrowy rozsądek, wydaje się, jakoby były one narzędziem, które sprzyja przede wszystkim instytucjom pożyczkowym, lecz okazuje się, że są one wyjątkowo pozytywnym zjawiskiem również dla wszystkich klientów – posiadając bowiem odpowiednie dane, które możemy w każdej chwili zweryfikować, jesteśmy w stanie mieć lepszy wgląd w swoją sytuację finansową, zaś odmowa pożyczki może okazać się paradoksalnie czymś korzystnym.